• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

PENCİNAR YAYINLARINDAN YENİ BİR KİTAP

Araştırmacı yazar Zeynelabidin Zınar'ın "1929, Serhildana Eşîra Jêlî (Resul Ağa)" isimli kitabı,  "Tanıklarıyla / Bir Ayaklanmanın Anatomisi" olarak Jîr Jan Amedî çevirisi ile Pencinar Yayınlarından yayınlandı. 

Kitap 1929 yılının ilkbaharında başlayıp, aynı yılın sonbaharının sonuna kadar devam eden, Resul Ağa liderliğindeki Jêlî Aşireti’nin Türkiye Cumhuriyeti ile savaşını anlatmaktadır.

Kitap, Kürtlerin kayıt altına alınmamış tarihinden sadece bir kesittir. En azından bu ve benzer olaylar hakkında araştırma yapmak isteyenlere bir rehber olacaktır.
 
Jêlî Aşireti’nin fiziksel ve siyasal sınırlarını, aşiretin geçmişini, köylerini, köylerindeki yaşamı, geçim kaynaklarını, göçlerini, yaşadıkları zorlukları ve tüm ilişkilerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Son bölüme eklenen Mir Celadet Ali Bedirhan’ın yazısı ile bugün ve geçmiş arasındaki bağ da kurulmuştur. Bu haliyle bölge ile ilgilenen bir sosyal bilimci için gereken tüm verileri bir araya toplayabilmiş bir kaynaktır. Siparişleriniz için 
istemeadresi@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

546 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi